S taktovkou nad generacemi

07.05.2009, 10:10, Petra Hoblová

Josef Baierl na canti Veris Praga 2008Ke 40. výročí dětského sboru v Sušici.

 

Sušice, pěvecké sbory a Josef Baierl.


To jsou  pojmy, které nelze rozdělit.
Pěvecký sbor Svatobor,  to je především krásná 149 let dlouhá tradice. Sbor vznikl – tak jako řada dalších sborů v Čechách,  v obrozenecké době. A pokračuje ve své činnosti  až do dnešních dnů.


Ale jak je možné, že sbor nestárne?

Také období roku 1969 bylo svým způsobem dobou obrozeneckou. A ejhle! Zase v Sušici vzniká nový sbor, tentokrát dětský. A zase pokračuje ve své činnosti až do dnešních dnů. Kolik těch malých zpěváčků si tenkrát pomyslelo, že je budou následovat také jejich děti. A že si jednou zazpívají společně třeba ještě v doprovodu svých dětí a  babiček?  Sborům se úspěšně daří ustát generační  změny  a  tak  se stává, že na podiu stojí  vedle sebe tři generace zpěváků z jedné rodiny !

Za tím někdo musí být!

To je on: Josef Baierl. Pepík, Pepča, Josef, Pepa z Fuferen, pan učitel. Tak ho znají členové sborů po celé České republice i v zahraničí. A jedno mají společné: závidí nám ho!

Sbory zpívají lidové písně, písně evropských národů, díla starých mistrů, skladby současných autorů i duchovní hudbu. Spolupracují s řadou domácích i zahraničních sborů. Absolvovaly řadu zahraničních zájezdů (Švýcarsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Dánsko, Belgie, Anglie, Holandsko, Polsko, Slovensko, Finsko), festivalů a soutěží a naplňují tak  ono známé "Co Čech, to muzikant". Při tom samozřejmě nezapomínáme ani na naše domácí posluchače. Ti jsou na prvním místě, ať už jim zpíváme ve Smetanově sále a nebo v Domově důchodců.

Nesmím při této příležitosti zapomenout na řadu spolupracovníků a zejména sbormistrů těch nejmenších: Klubíček, Broučků, Sluníček a Včelek.  Také  oni nenechávají  podhoubí sušického sborového zpívání uschnout. A proto díky také vám Jeníku Pelechu, Honzíku Zdeňku, Jarko Hanusová, Věro Naušová, Dane Čámský, Mileno Naglmülerová, Miloslavo Vítovcová.

Přejeme vám hodně krásných zážitků z vašich vystoupení, hodně vděčných posluchačů, hodně nových hlásků.

Z toho pak vyjde hodně nových členů hlavního dětského sboru a také hodně potencionálních členů Svatoboru.Za pěvecký sbor Svatobor  vás zdraví
Ivan Čámský, prezident

 
« Zpět


Diskuse: "S taktovkou nad generacemi"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře