Přeštický ženský sbor Carmina slaví 20 let od svého založení

28.08.2009, 10:02, Petra Hoblová

Pozvánka na výstavu 20. let CarminyV roce 1989 se zrodila myšlenka založit v Přešticích pěvecký sbor a navázat tak po třiceti letech na tradici prvorepublikové doby, kdy v Přešticích působil smíšený pěvecký sbor „Skála“. Dnes, po 20 letech jeho činnosti, se jeho zakladatelka Miluše Voláková ohlíží zpět, aby nám nastínila jeho začátky.


Je to zároveň pozvánka na vernisáž výstavy 20.let Carminy, která se uskuteční dne 2.9.2009 od 17 hod. v Domu historie Přešticka v Přešticích.

 

"Začátkem roku jsem si začala hrát s myšlenkou, zda by se opravdu v Přešticích nemohl opět založit smíšený pěvecký sbor, který by se mohl jmenovat stejně jako jeho předchůdce „Skála“, a který by tak pokračoval v tradici spolkové činnosti. Požádala jsem o pomoc paní učitelku Annu Steinerovou a paní učitelku Hanu Valachovou, kterým patří velký dík za pomoc při náboru zpěvaček z řad učitelek, a velký dík patří panu Dr.Zdeňku Vimrovi, který mě podporoval morálně a věřil, že „na to mám“, abych v Přešticích sbor založila.

V dané době bylo úkolem přímo nadlidským získat sbormistra. Ale snad i náhoda někdy pomůže a mně se v hlavě zrodil nápad oslovit pana Jiřího Langmajera, který vedl smíšený sbor v Rokycanech, a snažila jsem se ho přemluvit, aby vedl i sbor v Přešticích. Nějakým zázrakem se mi to povedlo a on opravdu přijel na první zkoušku, kde sedělo asi tak dvanáct žen a dívek , které čekaly, co se bude dít. A ono se dělo. První písnička „Černé oči jděte spát“. Ty, co uměly noty, zpívaly rovnou z listu, ostatní poslouchaly, ale některé také hned odešly. A tak se pomalu formoval ženský pěvecký sbor, který dnes pod názvem „CARMINA“ působí v Přešticích již dvacet let.
Za tu dobu „carminky“ prožily neuvěřitelné množství akcí, legrace, zábavy, potěšily sebe i posluchače stovkami písniček a melodií. Ale snad právě proto, že tahle parta kráčí dvacet let spolu a ne vedle sebe, dokáže si navzájem pomoci i v těch nejnáročnějších životních situacích.

Přála bych návštěvníkům naší výstavy, aby z fotografií, které jsou vystaveny,na ně dýchla atmosféra, kterou je Carmina pověstná, protože právě tyto záběry ukazují, jak sbor žije, pracuje, „maká“ a hlavně se baví. A o to šlo, založit sbor, který nejen skvěle reprezentuje město Přeštice a díky jeho velké podpoře může fungovat, ale ještě navíc si užívá písniček, koncertů a společně strávených chvil.

Přeji Carmině do dalších let mnoho pracovních i životních úspěchů a Vám návštěvníkům příjemný zážitek."


Voláková Miloslava
zakladatelka sboru Carmina

 

 
« Zpět


Diskuse: "Přeštický ženský sbor Carmina slaví 20 let od svého založení"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře